poniedziałek, 21 lutego 2011

Oprawy bogato tłoczone
Zastosowanie tłoczenia wgłębnego oraz wypukłego okazało się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, efekt jest naprawdę ciekawy. Całe okładziny wypełnia tłoczenie łukami-każdy tłoczek wykonany ręcznie, na całej oprawie odbito kilkaset łuków i tłoczków ozdobnych..


W zeszłym roku otrzymałem do oprawy kilka kompletów książek, które miały wyglądać bardzo efektownie, lecz mimo wszystko w miarę delikatnie. Zadanie niby nie było skomplikowane, ale mimo wszystko wymagało troszkę czasu na przemyślenie projektu, który zakładał umieszczenie godła Polski za czasów Jagiellonów oraz Wielkiego księstwa Litewskiego....
...oczywiście mogłem wykonać oprawę całkowicie stylizowana na starodruk, a że nie widziałem sensu by robić cudaka z książki współczesnej, wpadłem na pomysł tłoczenia, które widać dokładnie na przykładach fotograficznych.
Całość została oprawiona w skórę juchtowa barwioną ręcznie, wszystkie tłoczenia wykonano na książce, która była już zaciągnięta skórą. Do tłoczenia użyłem łuków oraz liniaków plus tłoczki ozdobne. Brzegi bloku marmurkowane na gruncie.
Do kompletu zostały wykonane futerały zbiorcze. Tłoczenia dwukolorowe, czerwone tło, białe godło-wykonane jedną matrycą.
Projekt Jerzy Budnik, Zbigniew Zieliński.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz